Ako nadmerný hluk poškodzuje sluch?
Strata sluchu spôsobená nadmerným hlukom na pracovisku je hlavným problémom bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci, predovšetkým v odvetviach, ako je stavebníctvo, výroba či baníctvo.
Príliš vysoký hluk pri práci môže totiž poškodiť bunky vo vnútornom uchu. Tieto drobné vláskové bunky nám pomáhajú premieňať zvukové vibrácie na elektrické signály, ktoré potom mozog interpretuje ako zvuky.
Ak ste dlhodobo vystavený silnému hluku, môže dôjsť k nenapraviteľnému poškodeniu týchto buniek. Asi 30 % až 50 % týchto buniek môže byť zničených skôr, ako bude možné zistiť vašu stratu sluchu pomocou sluchového testu. Stratený sluch nie je možné obnoviť.
Okrem týchto buniek môže silný hluk poškodiť aj sluchový nerv, ktorý prenáša zvukové signály do vášho mozgu.
Príklady nadmerného hluku
Hluk pri práci pochádza z rôznych zdrojov, pričom všetky môžu ľahko prekročiť bezpečnú úroveň a časom viesť k strate sluchu. Medzi zdroje hluku z povolania patria:
- výrobné zariadenia,
- elektrické generátory,
- používanie motorových vozidiel alebo ťažkých zariadení,
- hluk lietadla,
- hluk náradia alebo elektrického náradia, ako je udieranie kladivom, pílenie a vŕtanie;
- sirény záchranných vozidiel.
Ako sa chrániť?
Hluku sa úplne nevyhnete, avšak môžete sa riadiť týmito tipmi, vďaka ktorým sa ochránite pred stratou sluchu spôsobenou hlukom:
- Pri práci dodržiavajte bezpečnostné opatrenia
Ak ste pri práci vystavený hlasným zvukom, mali by ste nosiť predmety na ochranu sluchu, ktoré spĺňajú usmernenia a predpisy na ochranu sluchu.
- Investujte do zariadení na ochranu sluchu
Na ochranu vášho sluchu by ste si mali zabezpečiť:
1. Jednorazové štuple do uší
Štuple do uší sa dodávajú v rôznych veľkostiach a dajú sa umiestniť do zvukovodu. Dokážu znížiť hladinu hluku o 15 až 30 decibelov. Zátkové chrániče sluchu je možné vybrať na mieru tak, aby vyhovovali vašim ušiam.
2. Chrániče sluchu
Špeciálne chrániče sa dajú nasadiť na uši a znižujú hladinu hluku o 15 až 30 decibelov. Chrániče sluchu a štuple do uší môžete navyše používať pre lepšiu ochranu dokopy.
3. Slúchadlá s potlačením hluku
Pomôžu vám znížiť hlasitosť a zablokovať vonkajšie zvuky.
- Doprajte svojim ušiam odpočinok
Po dlhšom vystavení hlasným zvukom sa pokúste presunúť do tichšieho prostredia a nechať uši odpočívať aspoň na 12 až 16 hodín.
- Vykonávanie testov sluchu
Všetci zamestnanci, ktorí sú vystavení hluku, by sa mali každoročne zúčastňovať testov sluchu. Pomôže vám to odhaliť včasné príznaky straty sluchu spôsobeného hlukom a sledovať prebiehajúce zmeny sluchovej schopnosti.
Ktoré produkty sú vhodné na ochranu sluchu?
Inšpirujte sa týmito tipmi na ochranu sluchu:
1. Zátkové chrániče sluchu 3M 1261
Zátkové chrániče sluchu 3M 1261 s novou mäkšou zmesou zabezpečujúcou zvýšené pohodlie a trvanlivosť, konštrukcia prstového držadla zjednodušuje vkladanie a univerzálna veľkosť zaisťuje, že chrániče sedia väčšine užívateľov.
2. Mušlové chrániče sluchu 3M PELTOR OPTIME I
Mušlové chrániče sluchu Optime I ponúkajú univerzálnu ochranu, sú veľmi ľahké a ich nosenie je pohodlné. Sú vhodnou možnosťou pre krátkodobé aj dlhodobé úlohy. Široké a zároveň tesniace vankúšiky sú naplnené jedinečnou kombináciou kvapaliny a peny, čo zabezpečuje optimálne utesnenie a súčasne nízky kontaktný tlak. Mušlové chrániče sa dodávajú aj vo verzií Hi-Viz (vysoká viditeľnosť) pre pracovníkov, ktorí potrebujú ochranu sluchu a musia byť zreteľne viditeľní.
3. Elektronické chrániče sluchu Delta Plus PIT-RADIO 3
Skladacie elektronické chrániče sluchu s rádiovým systémom, umožňujú počúvanie FM rádia (87 - 108 Mhz) a zároveň poskytujú efektívnu a príjemnú ochranu sluchu, napájanie pomocou 2 batérií AA, AUX-IN jack, nastaviteľný hlavový remienok.
Neodkladajte ochranu sluchu na neskôr
Začnite si chrániť sluch čo najskôr, a predíďte tým neskorším komplikáciám, ktoré sa môžu po čase prejaviť. Ľubica.sk ponúka množstvo ochranných pomôcok pre pracovníkov v rôznych odvetviach. Prezrite si našu ponuku a vyberte si pomôcky, ktoré vás ochránia pred akýmkoľvek nebezpečím na pracovisku.