Rozdelenie pracovných rukavíc podľa materiálu
• Celokožené rukavice
Kožené pracovné rukavice sa vyrábajú z hovädzej, bravčovej alebo kozej kože, pričom rozdeľujeme lícovú a štiepenkovú kožu, respektíve ich kombináciu.
Aký je rozdiel medzi lícovou kožou a štiepenkou?
Obe získavame zo základnej kože, ktorú je potrebné pred ďalším spracovaním rozdeliť, resp. štiepať na užšie časti – vznikne nám tak jedna z lícovej strany (lícová koža), druhá z rubovej strany (štiepenková koža). Pracovné rukavice z lícovej kože sú pevnejšie a hutnejšie, pričom rukavice zo štiepenkovej kože sú zase mäkšie a vysoko priedušné – poznáme ju aj pod názvom semiš.
Kožené rukavice by mali byť povinnou výbavou každej domácnosti. Sú vhodné na rôzne manuálne činnosti, pri ktorých je potrebné chrániť si ruky, nevynímajúc prácu v záhrade.
• Kombinované rukavice
Kombinované rukavice spájajú kožu s iným materiálom, napríklad textíliou. Dlaňová kožená časť vám poskytne potrebnú ochranu a textília na chrbte zabezpečí priedušnosť. Manžeta je zväčša textilná, prípadne vystužená pevnejším materiálom. Ukončená môže byť aj suchým zipsom. Nájdete medzi nimi aj poloprstové rukavice či rukavice bez prstov.
Tieto rukavice majú široké využitie napríklad:
- v stavebníctve,
- v strojárstve,
- v hutníctve,
- aj pri rôznych remeselných činnostiach,
- domácich prácach,
- v záhrade.
Na základe ich vlastností sú určené väčšinou do suchého prostredia a môžu byť:
- zateplené,
- protiporezné,
- antivibračné
- s pokročilou technológiou proti nárazu,
- odolné proti teplu.
• Máčané, povrstvené rukavice
Máčané alebo povrstvené rukavice, nazývané aj pogumované, tvorí bavlna, nylon, polyester alebo neoprén, ktoré sú pre väčšiu odolnosť a nepriepustnosť dodatočne máčané do materiálov, ako sú latex, nitril, polyuretán a PVC. Máčané môžu byť končeky prstov, dlaň, tri štvrtiny rukavice alebo celá rukavica.
Podľa týchto materiálov má každý typ rukavice iné použitie. Sú odolné proti:
Takisto sú protiporezné a dajú sa nimi dobre uchopiť predmety. Môžu byť zateplené, antistatické a poskytujú aj ochranu proti elektrostatickému výboju.
• Textilné rukavice
Textilné alebo látkové rukavice ponúkajú dobrú obratnosť a zároveň chránia vaše ruky pri práci. Používame ich samostatne, prípadne sa vkladajú do iných pracovných rukavíc na lepšie vstrebávanie potu a chladu. Využívajú sa v suchom prostredí, pričom ich hladký povrch predurčuje na prácu s ľahko poškoditeľným a krehkým materiálom. Sú vhodné aj do gastro oblasti.
Textilné rukavice môžu byť vo vyhotovení bez povrstvenia alebo s povrstvením PVC terčíkmi, ktoré umožňujú lepšie uchopiť predmety. Patria sem aj bežné bavlnené pracovné rukavice – tieto spoľahlivo ochránia výrobky, s ktorými manipulujete.
Rukavice z kvalitnej kozej štiepanej kože ARDON
Rozdelenie pracovných rukavíc podľa použitia/určenia
• Rukavice proti porezaniu
Protiporezné rukavice chránia ruky pri manipulácii s ostrými predmetmi, ako sú sklo, tabuľové plechy, oceľ, nože, drôty atď. Pri ich výrobe sa používajú špeciálne protiporezné vlákna, sklenené vlákna, kevlar, aramid či nylon dyneema.
Sú povrstvené a ich povrchovú úpravu tvoria polyuretán, nitril, nitrilová pena alebo latex. Napriek povrstveniu si zachovávajú citlivosť hmatového vnemu. Podľa stupňa odolnosti ich zaraďujeme do tried A až F. Na zvýšenie bezpečnosti sa odporúča doplniť ich rukávnikmi proti porezaniu.
• Rukavice proti prepichnutiu
Na výrobu rukavíc proti prepichnutiu sa využíva množstvo materiálov, napríklad polyester, nylon, lycra, spandex, bavlna, koža, elastan, PVC, ale aj spomínaný kevlar, nitril, sklenené a protiporezné vlákna. Vrstvu povrchovej úpravy tvoria nitril, nitrilová pena, polyuretán, koža, latex, latexová pena a ďalšie. Odolnosť proti prepichnutiu sa uvádza triedami 1 až 4. Tieto rukavice sú zväčša odolné aj proti prerezaniu.
• Chemické rukavice
Chemicky odolné rukavice poskytujú odolnosť proti kyselinám, zásadám a rôznym rozpúšťadlám. Využívajú sa v chemickom priemysle a potravinárstve. Po kontakte s chemikáliami strácajú svoju odolnosť, preto sa používajú iba jednorazovo.
Rozlišujeme tri typy chemických rukavíc:
- Typ A – poskytuje ochranu pred aspoň 6 rôznymi chemikáliami po dobu viac ako 30 minút
- Typ B – poskytuje ochranu pred aspoň 3 rôznymi chemikáliami po dobu viac ako 30 minút
- Typ B – poskytuje ochranu pred aspoň 1 chemikáliou po dobu viac ako 10 minút
• ESD a antistatické rukavice
ESD a antistatické rukavice poskytujú ochranu pred statickým výbojom, preto sa využívajú najmä v elektrotechnickom, automobilovom, leteckom a zbrojárskom priemysle.
Antistatické rukavice chránia pred statickým výbojom nositeľa, ESD rukavice chránia nositeľa aj elektronickú súčiastku.
• Antivibračné rukavice
Antivibračné rukavice sa používajú pri práci s ťažkými vibrujúcimi strojmi, akými sú vŕtačky, zbíjačky, brúsky či krovinorezy. Pomocou špeciálnych materiálov – polyuretánu alebo neoprénu a antivibračných vankúšikov na dlani a prstoch pohlcujú vibrácie a zamedzujú tak vzniku syndrómu vibračných rúk a paží. Ten vzniká pri dlhodobej práci s vibračnými strojmi a prejavuje sa ako mravčenie alebo dokonca znecitlivenie v rukách a prstoch.
Zdroj: Shutterstock.com
• Dielektrické rukavice
Dielektrické rukavice poskytujú ochranu pred dotykovým napätím a chránia tak pred úrazmi spôsobenými elektrickým prúdom. Používajú ich elektrikári, elektrotechnici, využitie nájdu v oblasti výroby elektrickej energie či prevádzke rozvodní a trafostaníc.
Z hľadiska ochrany sa rozdeľujú do tried podľa rozsahu napätia, a to až do 36 000 V. Vyrábajú sa z kvalitného prírodného kaučuku. Tieto rukavice sa musia pravidelne kontrolovať a testovať.
• Kovové rukavice
Pre potravinárske prevádzky a mäsiarov sa vyrábajú kovové rukavice, teda rukavice z nerezovej reťazovej ocele. Poskytujú maximálnu ochranu pred porezaním a sú odolné proti živočíšnym tukom a olejom.
• Zateplené rukavice
Zateplené alebo zimné pracovné rukavice sa využívajú v rôznych pracovných odvetviach, ktoré si vyžadujú prácu v mrazivom zimnom počasí. Potrebnú ochranu proti chladu poskytnú špeciálne tepelnoizolačné materiály.
• Zváračské rukavice
Zváračské rukavice chránia ruky aj zápästia. Všetky sú certifikované na zváračské práce a ich minimálna dĺžka je 300 mm. Vyrábajú sa z lícovej alebo štiepenkovej kože, prípadne ich kombinácie. Majú kryté švy, niektoré sú podšité bavlnou, iné sú šité kevlarovou niťou. Na lepšiu ochranu sa odporúča používať aj zváračské rukávniky.
Zváračské rukavice z hovädzej štiepanej kože ARDON
• Tepluodolné rukavice a rukavice na vysoké teploty
Tepluodolné rukavice chránia pred kontaktným teplom, sálavým teplom a rozstrekom roztavených kovov. Rukavice proti kontaktnému teplu tvorí tvorí vonkajšia vrstva z aramidovej tkaniny, prípadne z kombinácie aramidu a skleneného vlákna či kevlaru, nehorľavá izolačná vrstva a vnútorná podšívka. Využívajú sa pri teple 200 až 300 °C, krátkodobo dokonca 500 °C. Rukavice proti sálavému teplu nemajú takú silnú izolačnú vrstvu, na chrbte sú však vybavené hliníkom ako odrazovým materiálom.
Tieto rukavice pokrývajú aj zápästie a predlaktie, dôležité je dobre ich skombinovať s ochranným pracovným oblečením. Využitie nájdu pri zváraní, obsluhe pecí, v strojárstve, zlievarenstve, kovovýrobe či sklárskom priemysle.
• Jednorazové rukavice
Jednorazové rukavice vám dobre poslúžia, ak pracujete v potravinárstve, zdravotníctve, laboratóriu, respektíve prichádzate do kontaktu s čistiacimi prostriedkami alebo špinavými predmetmi. Vyrábajú sa z latexu, nitrilu, vinylu (PVC) alebo polyetylénu.
Jednorazové rukavice môžu byť púdrované alebo nepúdrované.
Púdrované rukavice sa ľahšie navliekajú a sú vhodné do teplejších podmienok, keď sa koža viac potí. Nepúdrované rukavice sa používajú v potravinárstve a zdravotníctve, kde je potrebné vyhnúť sa kontaminácii púdrom.
• Latexové jednorazové rukavice
Latex je prírodný materiál, je to vlastne guma získaná z kaučukovníka. Je ľahký, vysoko elastický a odolný, príjemný na nosenie. Latexové rukavice poskytujú ochranu pred chemikáliami a baktériami, no môžu prepúšťať niektoré oleje a rozpúšťadlá. Nevýhodou je, že latex je alergén, preto sa v tomto prípade odporúča použiť ich alternatívu, nitrilové rukavice.
• Nitrilové jednorazové rukavice
Nitril predstavuje syntetickú alternatívu k latexu. Jeho pružnosť je o niečo menšia, ale je viac odolný proti mechanickému pretrhnutiu. Takisto je odolnejší proti väčšine chemikálií. Nespôsobuje žiadne alergické reakcie a využíva sa najmä v zdravotníctve.
• Vinylové alebo PVC jednorazové rukavice
Vinyl alebo PVC je takisto syntetický materiál. Rukavice sa používajú najmä v priemysle, pri spracovaní potravín, ale aj v ošetrovateľstve. V porovnaní s latexom a nitrilom sú vinylové rukavice menej pružné a menej odolné proti pretrhnutiu. Výhodou je však ich hladký povrch a nízke výrobné náklady.
• Polyetylénové jednorazové rukavice
Polyetylénové rukavice poznáme z obchodov s potravinami, používajú sa napríklad pri manipulácii s pečivom.
Vyberte si z našej bohatej ponuky rukavíc
Všetky uvedené druhy rukavíc nájdete na našej stránke Ľubica.sk. Pri ich výbere sa riaďte filtrami, ktoré vám pomôžu rýchlo a prehľadne nájsť práve tie, ktoré sú vhodné pre vašu prácu.
V ponuke nášho e-shopu nájdete zateplené rukavice z kože, kožené rukavice kombinované s textilom, hrejivé textilné rukavice aj zateplené máčané rukavice.