Problémy s chodidlami? Zmiernite ich výberom správnej zdravotnej obuvi
Chodidlá nosia váhu celého nášho tela, preto by sme sa o ne mali dobre starať. Ak nohy dlhodobo a nesprávne zaťažujeme, ich tvarovanie sa mení, v dôsledku čoho vznikajú zdravotné problémy. Trpí nimi prekvapivo takmer každý druhý človek. V tomto článku sa preto zameriame na kľúčový aspekt, ktorý môže mať výrazný vplyv na zdravie a pohodlie vašich nôh: správnu zdravotnú obuv. Preskúmame, prečo je dôležitá, aké problémy môže pomôcť riešiť a ako vybrať tú pravú, aby ste sa mohli slobodne a bez bolesti pohybovať každý deň.

Ako vyzerá vhodná obuv?

Problémy začínajú už v detstve, preto treba dbať na správny výber obuvi každého dieťaťa. Neskôr nohy zaťažujeme opakovane, napríklad dlhým státím či nosením príliš úzkej obuvi.

Vhodná obuv je taká, ktorá podporuje prirodzenú klenbu chodidla a eliminuje vznik otlakov. Topánka by mala byť dostatočne široká, aby mal každý prst dostatok miesta, a podrážka má byť mäkká a poddajná. V neposlednom rade treba dbať na priedušnosť obuvi.

Aké zdravotné problémy vznikajú z nesprávnej obuvi?

Ak nie je došľap chodidla správny, nadmerne sa zaťažuje niektorá jeho časť, čím sa mení postavenie členkového, kolenného alebo bedrového kĺbu a následne aj zaťaženie chrbtice.

● Znížená klenba a plochá noha

Mnoho ľudí má problémy so zníženou klenbou. Znížená klenba môže byť pozdĺžna alebo priečna a môže mať tri stupne. Hovoríme o plochonoží prvého, druhého alebo tretieho stupňa, pričom tretí stupeň znamená, že klenba úplne chýba. Vtedy sa noha stáva plochou.

Znížená klenba sa viditeľne prejavuje tak, že sa došľapuje výlučne na vnútornú stranu chodidiel, ktoré nesú väčšiu časť váhy tela.

Zdravotná obuv na plochú nohu

Ako prevencia sa odporúčajú rôzne cvičenia a najmä častá chôdza naboso. Pri výbere obuvi treba siahnuť po anatomicky tvarovanej stielke. Vhodnou obuvou sú aj korkové šľapky a sandále, ktoré nájdete v našej ponuke.

plochá noha

Zdroj: Adobestock.com

● Vysoký priehlavok

Pri vysokom priehlavku ide opäť o problém s klenbou, tentokrát však s vysokou klenbou. Hovoríme o vysokej alebo lukovitej nohe a je to protipól plochej nohy. Pri chôdzi sa zaťažuje prednožie, päty aj kĺby a svaly na nohe.

Čo podniknúť ako prevenciu?

Ak vás trápi práve toto ochorenie, odporúča sa cvičiť, nosiť ortopedickú a pevnú obuv, prípadne ortopedické vložky do topánok.

Náš tip: Špeciálna nazúvacia obuv s odpruženou pätou a stielkou z aktívneho uhlia, ktorá pohlcuje pot. Gumičky na priehlavku sa natiahnu a poskytujú väčší priestor pre vysoký priehlavok.

● Hallux

Vybočenie palca na nohe, takzvaný hallux sa začína postupne. Najskôr môžete pociťovať bolesť v kĺbe palca a pozorovať jeho mierne opuchnutie, respektíve otlaky. Palec sa dostáva do neprirodzenej polohy a v oblasti kĺbu sa tvorí kostný výrastok.

Toto ochorenie vzniká v dôsledku dlhodobého nosenia nesprávnej obuvi, napríklad obuvi s veľmi úzkou špičkou, akú mávajú lodičky. Úlohu však zohráva aj genetická predispozícia.

Čo podniknúť ako prevenciu?

Pri problémoch s halluxom sa používajú rôzne ochranné vložky, narovnávače či silikónové chrániče na vybočenú kosť. Odporúčajú sa cviky na posilnenie vnútornej klenby chodidla, ale aj vnútorných stehenných svalov a panvového dna.

Zdravotná obuv na haluxy

Vhodná obuv by mala poskytovať dostatok priestoru na prsty a mala by byť protišmyková. Ideálne sú topánky z priedušných materiálov, ktoré umožňujú nohám dýchať. Zvršok by mal byť zároveň mäkký, ale aj pevný, aby sa pri dlhšom použití nerozťahoval.

halux

Zdroj: Adobestock.com

● Pätová ostroha

Pri opakovanej a dlhodobej záťaži chodidiel, ale aj pri úraze alebo reumatickom ochorení či pri nosení nevhodnej obuvi môžu nastať bolesti vonkajšej strany chodidla. Hovoríme o pätovej ostrohe alebo výrastku. Tento výrastok sa môže vytvoriť na spodku päty – na jej vonkajšej, ale aj vnútornej strane či v oblasti achilovky.

● Plantárna fascitída

Plantárna fascia je šľacha, ktorá sa ťahá od päty po celom chodidle až k prstom. Nadmernou záťažou v nej vznikajú trhlinky, ktoré môžu prerásť až do zápalu, preto je dôležité nohy po nadmernej záťaži regenerovať.

Tento zdravotný problém trápi najmä bežcov a športovcov, ale neobchádza ani ľudí, ktorí dlhodobo stoja v zamestnaní, prípadne ženy, ktoré často nosia topánky s vysokými podpätkami.

Účinný prírodný recept na bolesť chodidiel

Bolesti chodidiel vám pomôžu zmierniť masáže alebo striedavé kúpele v teplej a studenej vode. Jedným z prírodných receptov je napríklad zábal z kapustných listov, ktoré majú protizápalové účinky.

Nohy si zabalíme do kapustových listov a necháme pôsobiť niekoľko hodín, pokojne aj cez noc. Kapustové listy predtým môžeme zohriať v rúre a trochu rozvaľkať, aby pustili šťavu. Tento zábal sa odporúča nielen na chodidlá, ale napríklad aj na lýtka či kolená.

Nezanedbajte výber správnej obuvi

Nosenie nesprávnej obuvi môže mať ďalekosiahle dôsledky – prejaví sa nielen bolesťami chodidiel, ale často prerastá do bolestí kĺbov a chrbtice. Akékoľvek náznaky problémov preto treba riešiť okamžite.

K prevencii a liečbe preto rozhodne zahrňte správny výber kvalitnej zdravotnej a ortopedickej obuvi, ktorú nájdete aj na našom e-shope lubica.sk.