Aký je rozdiel medzi nepremokavou a vodeodolnou obuvou?
Vybrať si správny pár obuvi do sychravého či upršaného počasia môže byť náročné. Pri tejto obuvi treba dbať najmä na vlastnosti ako pohodlie, ale taktiež sa musíme zamerať na funkčnosť tejto obuvi. Od kvalitných topánok očakávame, že budú odolné proti vode, budú dostatočne priedušné a budú poskytovať dobrú stabilitu.
Mali by ste si tiež overiť, ktorý typ obuvi najlepšie vyhovuje vašim potrebám na základe jej účelu. Nepremokavá (vodotesná) a vodeodolná obuv sú dve podobné, ale mierne sa líšiace kategórie. Pri výbere vhodnej obuvi do vlhkého/mokrého prostredia je dôležité pochopiť tento rozdiel a podľa toho si vybrať obuv, ktorá pokryje vaše potreby:
Nepremokavá (vodotesná) obuv
Je ideálna do mokrého prostredia. Ako už z definície vyplýva, nepremokavá/vodotesná topánka by mala po ponorení do vody zostať úplne suchá a nemala by sa do nej dostať žiadna voda. Narozdiel od vodeodolnej obuvi, ktorá je upravená tak, aby odpudzovala vlhkosť, je nepremokavá obuv zvyčajne vyrobená z prirodzene nepriepustných materiálov, ako napríklad vysokokvalitná koža alebo nylon.
Vodeodolná obuv
Je určená na nosenie v mierne vlhkom až stredne vlhkom prostredí. Zvyčajne majú vodeodolné topánky hrubú gumovú podrážku a zvršok z kože, semišu, umelej kože alebo textílie, ktoré sú upravené tak, aby odpudzovali vodu a zabraňovali jej prenikaniu.
Táto obuv je potiahnutá formou tenkovrstvovej nanotechnológie na vnútornej, vonkajšej strane alebo na oboch. Vodoodpudivé látky nie sú úplne vodotesné. Sú to nanesené vrstvy s odpudzovaním vniknutia vody. Keď sa táto vrstva poškodí, jej nepremokavosť sa skončí. Obuv s týmto povrchom treba pravidelne ošetrovať impregnačným sprejom.
Zdroj: Dreamstime.com
Výhody a nevýhody nepremokavej a vodeodolnej obuvi
Hlavnými výhodami nepremokavej obuvi sú:
- vaše nohy budú v suchu,
- menšia pravdepodobnosť studených nôh alebo dokonca vzniku omrzlín,
- väčšia bezpečnosť v škaredom počasí,
- umožňujú neobmedzenú aktivitu v mokrom/vlhkom prostredí.
Medzi hlavné negatíva nepremokavej obuvi zase patria:
- nie je taká flexibilná, vzhľadom na materiály použité na jej výrobu,
- môže byť ťažšia ako typická obuv,
- je menej priedušná.
Čo zvážiť pri výbere obuvi do dažďa?
- Spôsob používania
Pred kúpou nepremokavej či vodeodolnej obuvi si dobre premyslite, čo v nej budete robiť najčastejšie. Budete túto obuv používať počas turistiky alebo v nej budete vykonávať vašu prácu? V závislosti od typu aktivity si vyberte vhodný typ topánky.
- Teplota prostredia
Druhý faktor, ktorý musíte zvážiť, je teplota prostredia, v ktorom budete obuv využívať. Čím je chladnejšie, tým viac izolácie budete potrebovať. Preto si dobre premyslite, v akom prostredí budete obuv najčastejšie nosiť. Ak napríklad pracujete v exteriéri a potrebujete zahriať počas chladných mesiacov, budete potrebovať teplú, silne izolovanú nepremokavú topánku, zatiaľ čo na prácu v interiéri vo vlhkom prostredí môže byť vhodnejšia vodeodolná, tenšia a priedušnejšia obuv.
- Výber podľa materiálu
Pri výbere vhodnej obuvi do vlhkého či mokrého prostredia je dôležité vedieť, aký materiál je pre vás najlepší. Dbajte na výber kvalitného materiálu, pretože každý materiál má rozdielnu odolnosť voči vode a iné vlastnosti.
Časy, kedy sa používali do dažďa iba obrovské gumené čižmy sú už dávno preč. V súčasnej dobe je obuv do vlhkého alebo mokrého prostredia podstatne univerzálnejšia. Táto obuv sa vyrába už v širokej škále štýlov a materiálov a je prispôsobená na rôzne aktivity.
Na výrobu nepremokavej obuvi sa najčastejšie používajú tieto materiály:
- Polyester, z ktorého topánky neabsorbujú vlhkosť. Nie je úplne vodotesný, pokiaľ nie je potiahnutý polyuretánom (PU) teda syntetikou.
- Nylon, podobne ako polyester, je menej priedušný a potrebuje vrstvu, aby odolal vode.
- Vinyl je materiál, ktorý dodáva predmetu lesklý povrch a je vodeodolný, pevný a pružný. Na druhej strane tento pevný materiál nie je priedušný a ťažko sa rozťahuje v prípade, ak sú vám vinylové topánky tesné.
- Termoplastický polyuretán ( TPU ), ktorý sa nachádza hlavne v podrážke, pretože je mäkký, pružný a odolný voči opotrebovaniu a oderu. Vďaka tomuto materiálu bude mať vaša topánka dobrú stabilitu a nebude vám tak hroziť riziko pošmyknutia.
- Gumové a/alebo polyvinylchloridové ( PVC ) materiály chránia pred vodou, sú pružnejšie a poskytujú lepšiu stabilitu vo vnútri aj vonku. Topánky z PVC materiálov chránia pred rozliatím chemikálií a ponúkajú dobrú priľnavosť v interiéri na mokrých podlahách.
- Koža nie je vodotesná, ale len vodeodolná, to znamená že ak ste v mokrom prostredí, časom vám voda môže presiaknuť aj do kožených topánok.
- Syntetická koža, je ideálnou voľbou pre tých, ktorí nemajú čas na pravidelnú starostlivosť. Pri používaní tohto typu kože nemusíte na zvýšenie jej vodeodolnosti aplikovať veľa prípravkov. Syntetická koža sa nielen podobá prírodnej koži, ale má aj vynikajúcu odolnosť.
- GORE-TEX je materiál, ktorý je vodotesný. Hodí sa na náročné turistické výlety, vydrží aj pri namáhavejšom používaní a dokáže udržať nohy v suchu aj pri brodení v rieke. Tieto topánky sú menej priedušné a schnutie trvá dlhšie.
Zdroj: Dreamstime.com
Vyberajte aj podľa technológie výroby obuvi
Nezáleží len na výbere vhodného materiálu, ale aj na technológií výroby. Existujú tri hlavné typy technológie, z ktorých každá funguje inak a každá je vhodnejšia do iného typu počasia:
OUTDRY technológia pre silný dážď a sneženie
Táto technológia predstavuje patentovaný konštrukčný proces, vďaka ktorému sú topánky plne nepremokavé, ale zároveň poskytujú priedušnosť. Tieto topánky nemajú žiadne švy, pretože vrstvy tkaniny sú tepelne spojené. Nejde teda o tkaninu ako takú, ale o proces spájania, vďaka ktorému tkaniny dosahujú maximálnu odolnosť voči vode.
Omni-Tech technológia pre stredne silný dážď a sneh
Táto technológia ponúka viacvrstvovú vodotesnú a priedušnú bariéru pre slabší až stredne silný dážď a sneh. Viacvrstvová nepremokavá priedušná konštrukcia umožňuje, aby prebytočná vlhkosť unikala cez jednotlivé vrstvy.
Omni-Shield technológia pre ľahký dážď a vlhkosť
Táto technológia ponúka povrchovú úpravu na vonkajšej strane obuvi, ktorá odpudzuje vodu. Povrchová úprava zabraňuje absorpcii vlhkosti do vonkajšej tkaniny (alebo kože), umožňuje maximálnu pružnosť a znižuje tvorbu škvŕn.
Ďalšie faktory, ktoré si všimnite pri výbere nepremokavej obuvi
Pri výbere obuvi do vlhkého alebo mokrého počasia je potrebné zvážiť ešte niekoľko ďalších faktorov:
- Stabilita
Pri výbere nepremokavej obuvi je mimoriadne dôležitá, pretože je pravdepodobné, že sa vystavení klzkým povrchom. Preto je vhodné vybrať obuv, ktorá má protišmykovú podrážku.
- Tlmenie
Hľadajte obuv s dobrým tlmením nárazov a dostatočným odpružením a ochráňte tak vaše chodidlá pred nárazmi. Znížite tým tak záťaž na vašu chrbticu.
- Odvod potu
Pri nepremokavej obuvi je dôležité dbať na to, aby odvádzali pot. Funkcie, ako sú tkaniny odvádzajúce vlhkosť a podšívky pomôžu zvládnuť vnútornú vlhkosť a transportovať ju do vonkajšej vrstvy tkaniny, kde môže rýchlejšie vyschnúť.
NÁŠ TIP:
Vodotesné aj vodeodolné topánky časom strácajú svoju funkciu, pretože materiály sa o niekoľko rokov opotrebujú. Ak chcete udržať alebo obnoviť túto funkciu, môžete z času na čas svoje čižmy alebo topánky ošetriť. Odporúčame použiť impregnačný sprej, ktorý nájdete aj v našej ponuke.
Čo znamená impregnácia a ako chráni vašu obuv?
Slovo impregnácia je odvodené od talianskeho slovesa "impregnare", ktoré znamená vstrebávanie účinnej látky. Impregnačný materiál sa vstrebáva do obuvi, čím sa jej povrch stáva odolným voči vonkajšiemu prostrediu. Impregnácia chráni textilné povrchy, povrchy z prírodnej a umelej kože. Obuv sa stáva odolnou voči vode, vlhkosti, špine a nečistotám.
Ako správne impregnovať obuv?
- Vyčistite zvršok obuvi. Najlepšie je, ak je topánka pred impregnáciou zbavená akejkoľvek špiny, blata alebo škvŕn, pretože po impregnácií tieto nečistoty pôjdu ťažko vyčistiť.
- Nechajte topánky vyschnúť na chladnom a suchom mieste.
- Po vyschnutí topánok postriekajte celý zvršok vo vzdialenosti aspoň 6 cm. Uistite sa, že ste sprej aplikovali na celú časť zvršku. Ak chcete mať istotu, že ste nevynechali žiadnu časť, naneste aspoň dve vrstvy.
- Po nastriekaní použite suchú handričku z mikrovlákna, aby ste odstránili prebytočné nečistoty. Nepoužívajte papierové utierky, pretože môžu uvoľňovať vlákna, ktoré sa prilepia na tkaninu.
- Obuv opäť nechajte vyschnúť na chladnom a suchom mieste mimo dosahu priameho slnečného svetla aspoň 24 hodín.
Keďže tieto impregnačné spreje nie sú veľmi trvanlivé a topánky často nosíte, možno budete musieť proces pomerne často opakovať. Opätovne naneste impregnačný prípravok po niekoľkých použitiach alebo po tom, čo spozorujete, že sa impregnačná vrstva opotrebúva.
Zdroj: Dreamstime.com
Ošetrenie koženej obuvi
Koža je prírodný materiál, ktorý potrebuje hydratáciu a starostlivosť. Čistenie a úprava sú dva jednoduché kroky, ktoré môžu predĺžiť životnosť vašej koženej obuvi o niekoľko rokov. Preto si vyhraďte čas na starostlivosť o túto obuv. Prvý, a pravdepodobne najdôležitejší, krok pri starostlivosti je jednoduchý: udržujte obuv v čistote. Bez ohľadu na to, o akú kožu ide, začnite tým, že ju vyčistíte mäkkou kefkou a uistíte sa, že je zbavená prachu a nečistôt. Potom naneste vosk alebo ochranný prostriedok.
Ošetrenie obuvi z vnútra
Jednou z oblastí obuvi, na ktorú sa pri čistení často zabúda, je vnútro. Tomu tiež dobre padne občasná starostlivosť, čo môže taktiež predĺžiť životnosť topánok. Ako by ste sa teda mali starať o vnútornú stranu obuvi? Po každom použití je dôležité aby sa vnútro obuvi dobre preschlo. Obuv vždy umiestnite na suché a vzdušné miesto. Odporúčame vybrať stielky a vyčistiť ich. Ak sa dajú vaše vložky prať v práčke, nie je na škodu ich vyprať. V prípade ak je vnútro vašej obuvi vyrobené z kože, treba ju čistiť a ošetrovať ju krémom určeným na kožu.
Siahnite po nepremokavej obuvi od Ľubica.sk
V našej ponuke na ĽUBICA.sk nájdete najmä pracovnú nepremokavú obuv, ale aj pracovnú vodotesnú obuv v rôznych štýloch a materiálov. V ponuke máme zimnú zateplenú nepremokavú obuv, ako aj jej ľahšiu verziu do teplého prostredia. Nájdete u nás ako pánsku nepremokavú obuv, tak aj dámsku nepremokavú obuv.