Rozdiel medzi pracovnou a bezpečnostnou obuvou
Bezpečnostná obuv obsahuje ochrannú špicu, ktorá chráni užívateľa pred nárazom a stlačením. Noha je tak chránená pred nárazmi s maximálnou energiou 200 joulov a pred stlačením do 15 kN. Obuv musí spĺňať európsku normu EN ISO 20345 a požiadavky odolnosti proti pošmyknutiu. Bezpečnostná obuv je označená písmenom S a číslom od 1 do 5, pričom toto označenie vyjadruje úroveň dodatočnej ochrany.
Pracovná obuv na rozdiel od bezpečnostnej obuvi neobsahuje bezpečnostnú špicu na ochranu pred nárazom a stlačením. Obuv musí spĺňať európsku normou EN ISO 20347 a požiadavky odolnosti proti pošmyknutiu. Pracovná obuv je označená písmenom O a číslom od 1 do 5, pričom toto označenie vyjadruje úroveň dodatočnej ochrany.
Bezpečnostná a pracovná obuv môže spĺňať aj doplnkové požiadavky, ktoré sú označené nasledujúcimi symbolmi:
P – podrážka odolná proti prepichnutiu
CI – podrážka izolovaná voči chladu
HI – podrážka izolovaná voči teplu
HRO – odolnosť podrážky proti kontaktnému teplu
FO – odolnosť podrážky proti oleju a benzínu
E – schopnosť absorpcie energie v oblasti päty
A – antistatická obuv
M – ochrana priehlavku chodidla
WR – odolnosť celej obuvi proti vode
WRU – odolnosť zvršku obuvi proti presiaknutiu a absorpcii vody
CR – odolnosť zvršku proti porezaniu
Aké výhody poskytuje pracovná obuv?
Prevencia pred pošmyknutím
Neočakávané pošmyknutia, zakopnutia či pády sa občas môžu prihodiť každému pracovníkovi. Pracovná obuv prispôsobená pracovným podmienkam však môže zabrániť a predchádzať takýmto nešťastným úrazom.
Protišmyková obuv je označená symbolom SRA, SRB alebo SRC. Označenie vychádza z typu testovania a podlahy, na ktorej bola obuv testovaná. Odolnosť obuvi voči pošmyknutiu sa môže meniť, okrem iného, aj v závislosti od stavu opotrebovania podošvy.
Potláčanie únavy chodidiel
Únava chodidiel môže byť nepríjemným problémom pre pracovníkov, ktorí stoja celý deň na nohách, najmä na tvrdých povrchoch, ako napríklad betóne. Pracovná obuv poskytuje pohodlné odpruženie pre členky a vyváženú podporu klenby, vďaka čomu môžu zamestnanci menej namáhať svaly a cítiť sa pohodlnejšie. To im umožňuje pracovať sústredenejšie a efektívnejšie.
Ako si vybrať vhodnú pracovnú alebo bezpečnostnú obuv?
Každé pracovisko má veľmi špecifické potreby na obuv. Topánky by sa mali vyberať na základe rizík, ktoré môžu vznikať vo vašom pracovnom prostredí. Ak napríklad pracujete v oblasti, kde vám môžu hroziť padajúce predmety, mali by ste siahnuť po bezpečnostných topánkach s ochrannou špičkou. Ak nepotrebujete ochrannú špicu, odporúčame zvoliť pohodlnejšiu a ľahšiu pracovnú obuv.
V súčasnosti je na trhu k dispozícii veľa rôznych druhov obuvi. Pozrime sa bližšie na niektoré typy pracovných a bezpečnostných topánok:
- Topánky s bezpečnostnou špičkou
Ide o bežný typ bezpečnostnej obuvi. Prsty sú chránené špeciálnou oceľovou, hliníkovou alebo kompozitnou špicou tak, aby boli v bezpečí pred možnými úrazmi, pádmi predmetov či inými nečakanými nehodami. Zvyčajne ich nosia ľudia, ktorí pracujú v továrňach a na miestach, kde sa každý deň manipuluje s ťažkými priemyselnými materiálmi a zariadeniami.
- Topánky odolné proti prepichnutiu
Niektoré pracoviská sú posiate ostrými predmetmi na podlahe, ako sú klince alebo sklo. Pri bežnej obuvi môžu tieto predmety ľahko prepichnúť spodnú podrážku a preniknúť do chodidla.
Kvalitné pracovné topánky poskytujú ochranu oceľovou alebo kevlarovou planžetou, ktorá je dostatočne odolná, aby zabránila prepichnutiu a udržala vaše nohy v bezpečí.
- Topánky s ESD ochranou
Regulácia nežiaduceho elektrostatického náboja je veľmi dôležitá prevažne v priemyselnom prostredí. ESD ochrana je vhodná pre pracovníkov, ktorí prichádzajú do styku s elektrostaticky citlivými procesmi alebo elektrostaticky citlivými predmetmi a materiálmi. Tieto topánky sú označené ESD symbolom a spĺňajú normu EN 61340.
- Topánky do chladného počasia
Práca v chladnejších podmienkach vás vystavuje riziku podchladenia a omrzlín. Zateplená bezpečnostná obuv pomáha udržať nohy a prsty v teple. Hrubá izolácia zabraňuje strate telesného tepla a zároveň chráni pred prenikaním chladu do topánky.
- Nepremokavé topánky do vlhkého prostredia
Voda alebo iné tekutiny vtekajúce do vašej pracovnej obuvi sú nielen nepríjemné, ale aj nebezpečné. Pracovná obuv je zabezpečená proti vniknutiu vody dovnútra topánky.
Čo ešte zvážiť pri výbere pracovnej obuvi?
Pri výbere správnej pracovnej obuvi by ste mali zvážiť niekoľko ďalších faktorov. Uistite sa, či máte oporu v klenbe a členku a či sa v topánkach cítite pohodlne a dobre vám sedia. Voľná, alebo naopak tesná topánka môže sama o sebe predstavovať nebezpečenstvo pri práci.
Typ obuvi, ktorú v práci nosíte, vplýva nielen na kvalitu práce, ale aj na váš každodenný život a predovšetkým na vaše zdravie. Prijatie preventívnych opatrení vám môže ušetriť množstvo problémov a úrazov. Zabezpečte si kvalitnú pracovnú obuv ešte dnes vďaka našej širokej ponuke pracovnej a bezpečnostnej obuvi.