Čo je modré svetlo a kde sa s ním najčastejšie stretávame?
Modré svetlo vyžaruje napríklad váš smartfón, tablet, televízor či dokonca úsporné žiarovky. Hoci existujú aj iné zdroje modrého svetla, ktorými sme pravidelne vystavení (modré svetlo vyžaruje slnko), obavy v súvislosti s digitálnymi zariadeniami súvisia s ich tesnou blízkosťou používateľov a stále sa zvyšujúcim časom ich používania.
Určite si kladiete otázku, či modré svetlo môže vplývať na vaše zdravie. Odpoveď je áno, modré svetlo môže pri dlhodobom ožiarení poškodzovať oči. Môže spôsobovať únavu očí, bolesť hlavy a viesť k mnohým zdravotným problémom. Patrí medzi ne šedý zákal, zlý spánok či poruchy nálady. Osobitnú obavu vzbudzuje kategória detí, pretože ich vyvíjajúce sa oči absorbujú viac modrého svetla ako oči dospelých, čím sú vystavené vyššiemu riziku poškodenia.
Negatívny vplyv modrého svetla
Takmer všetko modré svetlo prechádza priamo do zadnej časti sietnice a preto má silný vplyv na naše telo a mozog. Škodí nášmu zdraviu a môže spôsobiť:
Poškodenie zraku
Trvalé vystavenie modrému svetlu môže časom poškodiť bunky sietnice a spôsobiť problémy so zrakom, ako je napríklad vekom podmienená makulárna degenerácia. Môže tiež prispieť k vzniku šedého zákalu, rakoviny oka a výrastkov.
Digitálna únava očí
Nadmerné vystavovanie sa elektronickým obrazovkám môže taktiež viesť k digitálnej únave očí, čo je nový termín, ktorý opisuje stavy vyplývajúce z nadmerného používania elektroniky. Medzi bežné príznaky digitálnej únavy očí patria:
- rozmazané videnie
- suché alebo podráždené oči
- bolesti hlavy
- ťažkosti so zaostrovaním
- bolesť krku a chrbta
Zlý spánok
Skúmaním modrého svetla sa zistilo, že ak sme vystavení jeho žiareniu pred spaním, spôsobuje to poruchy spánku, hlavne nespavosť. Vedci dospeli k záveru, že sa to deje preto, lebo modré svetlo zastavuje produkciu hormónu melatonínu vo vašom tele. Tento hormón vám pomáha zaspať tým, že reguluje spánkový cyklus vášho tela. Narušenie produkcie melatonínu vedie k nižšej kvalite a kvantite spánku, čo môže spôsobiť poruchy nálady či dokonca depresiu.
Praktické tipy, ako sa pred modrým svetlom chrániť
Preto by ste nemali modré svetlo podceňovať a mali by ste sa pred ním čo najviac chrániť. Keďže nie je reálne zbaviť sa všetkých digitálnych zariadení, tu je niekoľko tipov, ako svoje oči chrániť pred účinkami modrého svetla:
Doprajte očiam pravidelné prestávky
Ak je to možné, znížte svoj čas strávený pri obrazovke. Skúste si spraviť pravidelné prestávky od počítačov, alebotelevízorov či smartfónov. Tak doprajete svojim očiam oddych a znížite zaťaženie modrým svetlom. Riaďte sa pravidlom 20-20-20, ktoré odporúča každých 20 minút odvrátiť zrak od obrazovky a zamerať sa na objekt vzdialený 20 metrov. Robte to po dobu aspoň 20 sekúnd.
Nezabúdajte na žmurkanie
To, čo pociťujeme po dlhom sledovaní obrazoviek sa nazýva digitálna únava očí. Je to spôsobené tendenciou pozerať na obrazovku bez žmurkania, čo vedie k suchým a namáhaným očiam. Preto udržiavajte svoje oči vlhké. Pred prílišným vysušením a podráždením sa môžete chrániť očnými kvapkami (takzvané umelé slzy) alebo zvlhčovačom vzduchu v miestnosti.
Pripravte svoje oči na pokojný spánok
Cez noc by ste mali čo najviac eliminovať žiarenie modrého svetla vo svojom okolí. Snažte sa odložiť všetky svoje zariadenia aspoň 3 hodiny pred spaním. Zastavíte tak tok žiarenia modrého svetla, ktoré ovplyvňuje uvoľňovanie spánkového hormónu melatonínu vo vašom tele. A viac melatonínu znamená lepší spánok.
Zabezpečte si okuliare na modré svetlo
Kúpte si špeciálne okuliare, ktoré blokujú modré svetlo. Sú dostupné bez lekárskeho predpisu a zabraňujú tomu, aby vaše oči absorbovali modré svetlo. Vysokokvalitné okuliare na modré svetlo fungujú ako filter modrého svetla a chránia tak používateľa pred jeho žiarením. Čím viac sú sklá okuliarov oranžové, tým lepšiu ochranu poskytujú a o to viac žiarenia blokujú.
Regulujte modré svetlo na svojich obrazovkách
Alternatívou k okuliarom sú špeciálne obrazovkové filtre, ktoré môžete umiestniť na obrazovku smartfónu alebo počítača. Pridanie filtra na obrazovku smartfónu, tabletu a počítača pomáha filtrovať množstvo modrého svetla, ktoré obrazovky vyžarujú. Pomôcť môže aj prepnutie zariadení do nočného režimu. Toto nastavenie zníži jas obrazovky. Zmiernite tak digitálnu únavu očí a dokonca vám to znížený jas pomôže lepšie sa vyspať.
Zohľadnite svetelné podmienky v miestnosti
Je dôležité, aby vaše svetelné prostredie zodpovedalo jasu obrazovky. Pri používaní digitálnych zariadení by ste sa mali usilovať o to, aby ste mali okolo seba rovnakú úroveň svetla, pretože slabé okolité svetlo klame vaše oči a tie tak prijímajú viac modrého svetla. Ak obrazovka vyzerá matne alebo príliš jasne, prispôsobte jej jas tak, aby zodpovedal okolitému svetlu. To pomôže znížiť žiarenie modrého svetla.
Podporte zdravie očí pestrou stravou
Pokiaľ ide o aktívnu ochranu pred modrým svetlom, existujú určité živiny, ktoré môžu podporiť prirodzenú obranu vašich očí pred modrým svetlom. Sú to napríklad luteín, astaxantín a zeaxantín. Tieto antioxidanty disponujú ochrannými vlastnosťami proti degenerácii makuly v sietnici oka, ktorú dráždi a zapríčiňuje práve modré svetlo. Tieto látky sa prirodzene nachádzajú v potravinách, ako je špenát a iné zelené listy. Na zabezpečenie dostatočného príjmu je však vhodné aj ich doplnenie v podobe kapsúl, ktoré sú bežne dostupné v lekárni aj na internete.
Ochrana proti modrému svetlu
Vhodné okuliare proti modrému svetlu
Ak ste sa rozhodli chrániť svoj zrak pred modrým svetlom špeciálnymi okuliarmi, rozhodli ste sa správne. V našej ponuke nájdete model Delta Plus HELIUM 2 BLUE BLOCKER, ktorý filtruje až 65% modrého svetla. Tieto okuliare sú ultra ľahké a majú pružný rám bez obsahu kovov, takže sú vhodné na dlhodobé nosenie.
Nepodceňte zdravie svojich očí
Modré svetlo nie je samo o sebe zlé, ale v súčasnej dobe sme jeho žiareniu vystavení čoraz viac. Preto každý, kto trávi veľa času pozeraním do obrazoviek, musí zvážiť jeho vplyv na svoje zdravie.
Nadmernému žiareniu modrého svetla sa v dnešnej dobe nevyhneme, ale prijatím týchto jednoduchých riešení môžete znížiť riziká pre váš zrak, ako aj množstvo ďalších fyzických, duševných či emocionálnych porúch. Ak chcete chrániť seba, svoju rodinu alebo zamestnancov dbajte na ochranné opatrenia, ktoré vám vyhovujú.