Biele zdravotnícke oblečenie, ktoré spĺňa najvyššiu kvalitu a vysoký štandard
Zdravotníci neustále pracujú na zaistení zdravia a bezpečnosti ostatných, preto je dôležité, aby sa vo svojom oblečení cítili dobre a pohodlne. My sme sa pozreli na výhody materiálov zdravotníckeho oblečenia, ktoré ponúkame v našom sortimente.

Čo musí spĺňať lekárske oblečenie, oblečenie pre zdravotníkov či iné povolania?

Pri výbere bieleho oblečenia na našom e-shope sa môžete spoľahnúť na kvalitné materiály, bohatý sortiment a široký výber dizajnových strihov.

Ponúkame vám celý rad produktov od zdravotníckych blúzok a košieľ cez nohavice, plášte pre lekárov až po vesty, mikiny, tričká, polo tričkášaty pre zdravotné sestry.

Na základe prehľadného filtra si môžete vybrať oblečenie podľa typu, zloženia materiálu, farby, veľkosti, gramáže, ale aj podľa možnosti prania na 60 alebo 95 °C.

Prírodné materiály – bavlna

Pri výbere oblečenia mnohí z nás siahajú v prvom rade po čistej bavlne. Ak je odev vyrobený zo 100 % bavlny, znamená to, že neobsahuje žiadne prídavky a prímesy.

Čistá bavlna je synonymum niečoho prirodzeného, príjemného na dotyk a zároveň ide o kvalitný, pevný a odolný materiál. Je klasifikovaná ako organické, prírodné vlákno a dnes ju nájdeme vo väčšine vyrábaných textílií.

Certifikácia GOTS

Čo si ale mnoho ľudí neuvedomuje, je to, že pri pestovaní bavlny sa vo veľkej miere používajú chemické hnojivá. To zaraďuje textilný  priemysel medzi veľkých znečisťovateľov životného prostredia. Ak sa nechcete podieľať na neekologickej výrobe, môžete siahnuť po oblečení z organickej bavlny, respektíve bio bavlny. Výrobky z nej sú označené certifikátom GOTS (Global Organic Textile Standard), ktorý zaručuje, že bavlna neobsahuje herbicídy, pesticídy ani ťažké kovy.

Výhody bavlneného oblečenia:

  • Bavlnené látky sú mäkké, pružné a odolné.
  • Bavlna je priedušná, absorbuje vlhkosť, zabraňuje prehrievaniu a nadmernému poteniu.
  • Oblečenie z čistej bavlny je vhodné pre alergikov, atopikov a ľudí s citlivou pokožkou.

našom oblečení pre zdravotníkov nájdete buď 100% bavlnu alebo jej väčšinový podiel.

Mercerovaná bavlna

Možno ste sa už stretli s pojmom mercerovaná bavlna. Mercerácia je proces, ktorý urobí z obyčajnej bavlny luxusnú látku. Ide o pracovný spôsob, pri ktorom sa bavlnené vlákno zušľachťuje – ponára sa do špeciálneho kúpeľa a súčasne napína. Prierez vlákna tak dosiahne takmer dokonalý tvar, vďaka ktorému získava finálne oblečenie vyššiu pevnosť, je jemnejšie na dotyk a má lesklý vzhľad podobný hodvábu. Zlepšuje sa aj stálosť farieb.

Recyklovaná bavlna

Ak nájdete oblečenie z recyklovanej bavlny, ide o mix čistej bavlny a textilného odpadu, ktorý vzniká pri výrobe oblečenia. Textilného odpadu je vo výrobku 30 % a vďaka jeho opätovnému využitiu sa tento odpad zároveň redukuje.

biele oblečenie

Zdroj: Adobestock.com

Polosyntetické materiály – viskóza a lyocell

Hranica medzi prírodnými a syntetickými materiálmi nie je celkom pevná a medzi nimi nachádzame mnohé, ktoré by sme mohli nazvať poloprírodné alebo polosyntetické materiály. Ide o umelo vytvorené materiály, ktoré však majú prírodný pôvod, napríklad sa vyrábajú z drevnej hmoty. Takými sú viskóza a lyocell.

Viskóza

Viskóza je prírodné vlákno, ktoré sa umelo vyrába z celulózy, čo je rastlinná surovina. Celulóza sa vyrába technológiou z bukového, eukalyptového alebo smrekového dreva. Látka z viskózy sa považuje za trvalo udržateľnú, pretože je úplne biologicky rozložiteľná.

Výhody a nevýhody viskózy

Výhodou oblečenia s prímesou viskózy je mäkkosť, splývavosť a lesklosť. Módny priemysel používa jej vlákna ako umelý hodváb. Oblečenie obsahujúce viskózu dokáže výborne chladiť, preto sa dobre nosí aj počas leta. Neelektrizuje a nevytvárajú sa na ňom žmolky. Starostlivosť oň je veľmi jednoduchá.

Naopak, nevýhodou je vyššia krčivosť.

Ako prať a sušiť oblečenie z viskózy?

Oblečenie z viskózy by sa nemalo sušiť v sušičke, ale voľne na vzduchu. Veľké kusy by nemali visieť, ale mali by byť položené, pretože sa vlákno ľahko natiahne. Takisto sa neodporúča prať ho na dlhých programoch ani na vysokých teplotách. Neodporúčame ani žehlenie, a keď už ho chcete vyžehliť, tak len pri nízkej teplote žehličky.

Náš tip: Dámska blúza so stojatým golierom a asymetrickou légou so zapínaním na gombíky

blúza pre sestry

Tencel lyocell

Materiál tencel je vyrobený z lyocellových vlákien, ktoré sú takisto rastlinného pôvodu. Pochádzajú z drevnej hmoty eukalyptových stromov. Môžeme sa však stretnúť aj s vláknami vyrobenými z duba, bambusu a brezy.

Výhody a nevýhody materiálu tencel lyocell

Tencel je biologicky odbúrateľný a kompostovateľný. Jeho výrobný proces nazývame aj uzavretou slučkou, čo znamená, že pri ňom nevznikajú škodlivé látky. Rozpúšťadlá, ktoré sa podieľajú na jeho výrobe, nie sú toxické a možno ich opakovane používať.

Výroba Tencelu je okrem toho veľmi krátka. To znamená, že sa pri nej použije menej vody a menej energie. Vďaka tejto udržateľnej výrobe získal niekoľko ocenení, napríklad Európsku cenu pre životné prostredie.

Tencel lyocell je obchodný názov pre materiál, ktorý je silný a odolný, no zároveň mäkký a jemný na dotyk. Oblečenie s obsahom lyocellových vlákien je pohodlné, výborne reguluje teplotu a pohlcuje vlhkosť.antibakteriálny účinok, je teda vhodné aj pre ľudí s citlivou pokožkou.

Nevýhodou je vyššia cena oproti iným materiálom, ale je pomerne trvanlivý, preto sa doň oplatí investovať.

Ako prať a sušiť Tencel lyocell?

Podobne ako oblečenie z viskózy, aj Tencel lyocell perieme na nižších teplotách a sušíme voľne na vzduchu. Lepšie je ho nežehliť, prípadne s chladnejšou žehličkou.

U nás nájdete veľký výber oblečenia obsahujúceho poloprírodný materiál Tencel lyocell.

tencel

Zdroj: Adobestock.com

Syntetické materiály – polyester a elastan

Bavlna sa veľmi často kombinuje aj s inými látkami, ako sú polyester, elastan a ďalšie, čím sa získavajú lepšie úžitkové vlastnosti. Výhodou ich použitia v textilnom priemysle je nízka cena. Nevýhodou je neohľaduplnosť voči životnému prostrediu. Pri ich výrobe sa používajú toxické chemické látky, ktoré môžu spôsobiť znečistenie vzduchu a vody, emisie skleníkových plynov, ako aj poškodenia zdravia pracovníkov.

Polyester

Polyester tvorí väčšinu prímesí, ktoré nájdeme v súčasnom oblečení. Ide o materiál, ktorý sa vyrába chemickou syntézou z derivátu ropy. Výhodami, ktoré prináša oblečeniu, sú jednoduchá údržba, trvácnosť, nekrčivosť, rýchle schnutie a odolnosť proti škvrnám.

Elastan

Elastan je známy aj pod pojmami lycra alebo spandex. Je príjemný na dotyk a ľahko sa rozťahuje. Jeho najväčšou prednosťou je teda elasticita. Používa sa všade tam, kde je potrebné docieliť pružnosť textilného materiálu. Elastan je veľmi ľahký, nekrčí sa a je príjemný na dotyk. Je odolný proti oderu, roztrhnutiu a žmolkovaniu, to znamená, že oblečenie s prímesou elastanu vydrží opakované nosenie a pranie bez toho, aby stratilo svoj vzhľad.

Vyberte si z ponuky materiálov na Ľubica.sk

Neváhajte a vyberte si z bohatého sortimentu kvalitného oblečenia pre pracovníkov nemocníc, ambulancií, lekární či iných zdravotníckych zariadení.