Bezpečnostné prilby – prečo je ich nosenie nevyhnutné
Bezpečnostné prilby predstavujú prvú líniu ochrany proti poraneniam hlavy, ale môžu byť účinné len vtedy, ak sú správne nasadené. Bezpečnostná prilba je navrhnutá tak, aby absorbovala a rozptýlila energiu z nárazu, čím minimalizuje potenciálne zranenie hlavy. Okrem toho chráni pred pádmi predmetov, kolíziami, zasiahnutím elektrickým prúdom, ale aj pred nebezpečnými čiastočkami alebo chemikáliami v ovzduší.

Typy prilieb

Na trhu nájdeme veľké množstvo prilieb. Sú buď univerzálne, alebo určené do špeciálneho pracovného prostredia, napríklad:

Prilby s elektrickou izoláciou

Prilby, ktoré sa používajú v pracovnom prostredí, kde existuje riziko elektrického výboja, sa testujú podľa normy EN 50365. V našom e-shope nájdete prilby s ochranou až do 1000 V.

Prilby s ventiláciou

Rozlišujeme prilby s ventiláciou a bez ventilácie. Prilby s ventiláciou sú vybavené vetracími otvormi, ktoré zaisťujú maximálny prietok vzduchu a zvyšujú pohodlie používateľa. Prilby bez ventilácie sú väčšinou elektrikárske prilby.

Štruktúra prilby

Prilba sa skladá z troch hlavných častí: škrupiny, vnútorného košapodbradového remienka.

Škrupiny sa vyrábajú z vysokokvalitných plastov, najčastejšie z polykarbonátu, zo sklených vláken alebo z karbónu a kevlaru. Dôraz sa kladie na to, aby prilba bola ľahká a zároveň vydržala veľký náraz. Po náraze je nevyhnutné vymeniť ju za novú.

Vnútorný kôš alebo hlavový kríž prilby je nastaviteľný a je v priamom kontakte s temenom hlavy. Môže byť textilný alebo plastový. Jeho súčasťou býva potný pásik na čele, ktorý môže byť prateľný alebo jednorazový vymeniteľný.

Podbradový remienok je určený na bezpečné uchytenie prilby. Je dôležité, aby bol kompatibilný s danou značkou prilby. Môže byť dvoj-, troj- alebo štvorbodový.

Príslušenstvo k bezpečnostným prilbám

Výrobcovia ponúkajú k prilbám adekvátne príslušenstvo:

Farba prilby

Farba prilby má takisto svoj význam, jej cieľom je zaistiť bezpečnosť a identifikáciu pracovníkov.

  • Biela – vedúci stavby, inžinieri, dozorcovia
  • Žltá – stavební robotníci, operátori zemných prác
  • Modrá – elektrikári, brigádnici, kvalifikovaní pracovníci, ako sú tesári
  • Oranžová – operátori žeriavov, cestári
  • Červená – hasiči
  • Zelená – bezpečnostní inšpektori, noví pracovníci na stavbe
  • Hnedá – zvárači, pracovníci vystavení vysokým teplotám

Kedy vymeniť prilbu

Ak bola vaša súčasná prilba zasiahnutá alebo akýmkoľvek spôsobom poškodená, je nevyhnutné ju okamžite vymeniť. Aj malá prasklina, priehlbina či škrabanec môžu znížiť mieru ochrany. Prilbu vymieňame aj po uplynutí životnosti, a to aj vtedy, ak nie je poškodená.

Ak už prilba nesedí správne a musíte ju neustále nastavovať, treba ju vymeniť. Ak je škrupina vyblednutá alebo popraskaná vplyvom UV žiarenia, takisto ju treba vymeniť. Prilbu alebo jej časti vymieňame aj vtedy, ak sú jej závesné popruhy poškodené alebo rozstrapkané. Kontrolujeme aj plastové príchytky.

Životnosť prilby a jej častí závisí od výrobcu, zvyčajne je to 3 až 10 rokov, pričom do tejto doby sa počíta aj skladovanie, nielen aktívne nosenie prilby. Dátum výroby je vyznačený na vnútornej strane prilby.

TipMedzi dobou živnotnosti a záručnou dobou je veľký rozdiel! Doba životnosti označuje časový úsek, počas ktorého je možné prilbu bezpečne používať. Po uplynutí tejto doby je nevyhnutné prilbu vymeniť. Záručná doba je lehota, počas ktorej predajca garantuje správnu funkčnosť prilby a máte nárok na prípadnú výmenu jej komponentov.

Protinárazové čiapky

V ľahkom priemysle sa používajú aj protinárazové čiapky, ktoré poskytujú ochranu proti nárazu o tvrdé, nepohyblivé predmety v súlade s normou EN 812. Nezaručujú ochranu proti padajúcim predmetom a nenahrádzajú klasickú ochrannú prilbu.

Bezpečnostné normy pre prilby

Pre bezpečnostné prilby platia príslušné štandardy. V Európskej únii platí norma EN 397: 2012, ktorá stanovuje minimálne požiadavky na ochranu hlavy v priemysle. V USA platí americká národná norma ochrany hlavy v priemysle – ANSI/ISEA Z89.1:2014.

Podľa normy EN 397 musia prilby povinne spĺňať tieto požiadavky:

  • Náraz – rozloženie energie na hlavu nesmie prekročiť 5 kN po páde 5 kg predmetu z výšky 1 m.
  • Prerazenie – špička skúšobného predmetu (pád 3 kg predmetu z výšky 1 m) nesmie prísť do styku s lebkou.
  • Horľavosť – prilba je vystavená  pôsobeniu plameňa a nesmie horieť viac ako 5 sekúnd po odstránení plameňa.

Podľa normy EN 397 prilby môžu, ale nemusia spĺňať tieto požiadavky:

  • Odolnosť proti extrémnym teplotám – skúšky nárazu a prepichnutia sa vykonávajú pri +150 °C a pri –20 °C a pri –10 °
  • Elektrické vlastnosti – ochrana pred krátkym náhodným kontaktom s elektrickými vodičmi pod napätím do 440 Vac.
  • Bočná deformácia – chráni proti bočnej kompresii. Maximálna deformácia prilby musí byť ≤40 mm (LD).
  • Postriekanie roztavenými časticami – prilba nie je deformovaná ani prerazená roztaveným kovom (MM).