Ako sa starať o bavlnenú látku?
Bavlnená tkanina je veľmi obľúbený a žiadaný materiál, a to pre jeho príjemné nosenie a pomerne vysokú odolnosť. Znesie mnohonásobné pranie v práčke až do teploty 95 °C.
Farebnú bavlnu, naopak, perieme maximálne do 60 °C, a to z dôvodu možného vyblednutia farieb. Keďže sa na odevoch môžu vytvárať žmolky, odporúča sa prať oblečenie naruby. Ak ale nejde o čistú bavlnu a oblečenie obsahuje aj prímesy syntetických a polosyntetických materiálov, ako sú polyester, elastan, viskóza či tencel, teplotu prania aj žehlenia by sme mali znížiť.
O konkrétnej starostlivosti o tieto textílie si môžete prečítať bližšie informácie ďalej v článku.
Ako sa starať o organickú bavlnu?
Pri pestovaní organickej bavlny alebo bio bavlny sa nepoužívajú chemické hnojivá, preto je šetrná k životnému prostrediu aj k nášmu telu.
Oblečenie z organickej bavlny perieme na 30 °C a len pri nízkych otáčkach. Odporúča sa dokonca prať ho v rukách a vo vlažnej vode. Tak sa zabráni poškodeniu látky a zmršťovaniu odevu.
Vyhýbajte sa aj preplnenému bubnu práčky. Ak chcete, aby vám oblečenie vydržalo čo najdlhšie, malo by sa sušiť prirodzene, bez použitia sušičky. Žehlíme ho takisto pri nízkych teplotách alebo vôbec.
Ako sa starať o polyester?
Polyester je syntetický materiál a je najčastejšou prímesou bavlny. Jeho vlákna sa môžu elektrostaticky nabíjať, polyesterové odevy preto perieme pri teplote 60 °C a na zabránenie „kopania“ či lepenia látky na telo môžeme použiť aviváž. Dobré je prať ho naruby, pretože má tendenciu vytvárať žmolky.
Sušenie je vhodné aj v sušičke a žehlíme ho na stredných teplotách.
Ako sa starať o elastan?
Elastan je syntetický pružný materiál, ktorý sa vo veľkej miere používa na športové a funkčné oblečenie - tričká, nohavice či plavky. Poznáme ho aj pod obchodnou značkou Lycra alebo Spandex. Pri bielom oblečení sa do textílie pridáva ako prímes a zabezpečuje, aby nám blúza či nohavice dobre držali tvar.
Perieme ho vo vode s teplotou 30 – 40 °C a žehlíme takisto pri nízkych teplotách, ideálne z opaku.
Ako sa starať o viskózu?
Viskóza je polosyntetický materiál a základnou surovinou na jej výrobu je drevná hmota, respektíve celulóza. Keďže sa pri jej výrobe používa množstvo chémie, niektorí ju zaraďujú medzi syntetické, umelé materiály. Na trh prišla ako náhrada za hodváb.
Oblečenie s prímesou viskózy je príjemné na dotyk, ľahké, nekrčí sa a má dobrú nasiakavosť. Perieme ho na max. 40 °C, aby sa nezrazilo, a žehlíme na nízkych teplotách. Blúzy sa odporúča prať v rukách a nežmýkať, aby sa nepolámali vlákna a aby blúza nestratila svoj tvar.
Ako sa starať o tencel?
Tencel si získava stále väčšiu obľubu. Ide o poloprírodný materiál, ktorého základ tvoria lyocellové vlákna. Tie sa získavajú z drevnej hmoty, najčastejšie eukalyptu. Je ekologický, jemnejší ako viskóza a bavlna, v lete chladí, v zime hreje, a výborne absorbuje vlhkosť. Má antibakteriálne účinky a je vhodný aj pre ľudí s citlivou pokožkou.
Napriek svojim výborným vlastnostiam si táto tkanina nevyžaduje špeciálnu starostlivosť. Perieme ho v práčke na 30 °C alebo ručne. Sušičke je lepšie sa vyhnúť; oblečenie z tencelu sušíme prirodzene. Žehliť sa zvyčajne nemusí, prípadne na nízkej teplote.
Zdroj: Adobestock.com
Poznáte základné symboly na etiketách?
Každé oblečenie obsahuje visačku alebo nášivku s obrázkovým piktogramom, ktorý nás informuje o spôsoboch zaobchádzania s odevom.
Poznáme 5 základných symbolov alebo piktogramov, ktoré sa odporúča uvádzať v tomto poradí:
- Pranie – piktogram vanička
- Bielenie – symbol trojuholník
- Žehlenie – piktogram žehlička
- Chemické čistenie – symbol kruh
- Sušenie v bubnovej sušičke – symbol štvorec
Symboly prania – piktogram vanička
Symbol prania určuje, či je možné oblečenie prať, a to v práčke alebo ručne.
- Vanička s vodou bez čísla – Oblečenie môžeme prať v práčke bežným pracím programom.
- Vanička s rukou – Odev možno prať len ručne, pričom maximálna teplota vody je 40 °C.
- Vanička s číslom vo vnútri – Číslo vo vnútri symbolu nám hovorí, pri akej maximálnej teplote môžeme prať odev bez toho, aby sme látku poškodili.
- Prečiarknutá vanička – Tento piktogram znamená, že sa oblečenie neodporúča prať v práčke.
- Podčiarknutá vanička – Jedno podčiarknutie znamená, že s odevom treba zaobchádzať šetrne: treba si zvoliť šetrný prací program. V tomto prípade si vždy zvoľte nízku teplotu vody a znížte rýchlosť žmýkania.
- Dvakrát podčiarknutá vanička – Tento symbol znamená šetrné pranie bez odstreďovania. Odev sa odporúča žmýkať iba ručne a je potrebné zredukovať množstvo bielizne v práčke.
Bielenie – symbol trojuholník
Symbol napovedá, či je možné výrobok bieliť a ak áno, aký prípravok na bielenie použiť.
- Trojuholník – Odev môžeme bieliť všetkými spôsobmi.
- Trojuholník s písmenami CL – Bielenie chlórom je povolené.
- Trojuholník s dvoma čiarkami vo vnútri – Bielenie je povolené iným spôsobom ako chlórom.
- Prečiarknutý trojuholník – Bielenie textílie je zakázané.
Žehlenie – piktogram žehlička
Symbol určuje, či je možné výrobok žehliť a ak áno, akým spôsobom.
- Žehlička – Symbol nám ukazuje, či odev môžeme žehliť štandardným spôsobom.
- Prečiarknutá žehlička – Preškrtnutá žehlička znamená, že sa odev nesmie žehliť.
- Žehlička s bodkami vo vnútri – Čierne bodky symbolizujú maximálnu povolenú teplotu žehlenia. Jedna bodka znamená nízku teplotu, dve bodky znamenajú stredne vysokú teplotu, a tri bodky nám signalizujú, že môžeme bielizeň žehliť pri maximálnej možnej teplote. Rovnaké označenie nájdeme na samotnej žehličke.
- Dve čiarky na spodnej časti žehličky – Tieto dve čiarky označujú to, že parné žehlenie je povolené. Ak sú tieto čiarky preškrtnuté, nesmieme používať paru pri žehlení.
Chemické čistenie – symbol kruh
Symbol určuje, či je možné oblečenie chemicky čistiť a ak áno, akým čistiacim prostriedkom. Ide o symboly určené najmä pre profesionálne čistiarne.
- Prázdny kruh alebo kruh s písmenom A – Tieto symboly označujú, že odev môžeme čistiť všetkými spôsobmi chemického čistenia.
- Prečiarknutý kruh – Oblečenie sa nesmie čistiť žiadnym spôsobom profesionálneho čistenia.
- Kruh s písmenom F – Ide o materiál, ktorý si vyžaduje šetrné zaobchádzanie. Pri čistení sa môžu používať iba prostriedky s uhľovodíkmi a trifluórtrichlóretanom.
- Kruh s písmenom P – Oblečenie môžeme čistiť pomocou prostriedku s perchlóretylénom, ako aj prostriedkami, ktoré sú povolené pri označení s písmenom F.
- Kruh s písmenom W – Špeciálne mokré čistenie je dovolené.
Sušenie v bubnovej sušičke – symbol štvorec
Symbol nás informuje o možnostiach sušenia.
- Štvorec alebo štvorec s kruhom – Samotný štvorec znamená, že odev môžeme sušiť na vzduchu aj v sušičke. Štvorec s kruhom znamená, že ho môžeme sušiť v bubnovej sušičke.
- Prečiarknutý štvorec – Odev nesmieme sušiť v sušičke.
- Štvorec s čiernymi bodkami vo vnútri – Bodkami sa označuje teplota vzduchu pri sušení. Jednou bodkou sa označuje najšetrnejší program. Ak vidíme dve bodky, môžeme zvoliť bežný program.
- Štvorec s oblúčikom – Odev môžeme sušiť zavesený na šnúre.
- Štvorec s čiarkou vo vnútri – Vodorovná čiara nám odkazuje, že oblečenie treba sušiť položenú na rovnú plochu, nesmie sa zavesiť na šnúru.
- Štvorec s troma zvislými čiarami – Zvislé čiarky vnútri štvorca znamenajú, že oblečenie môžete bezpečne sušiť zavesené na šnúre, odporúča sa sušiť odkvapkaním.
- Štvorec s dvoma diagonálnymi čiarami v rohu – Oblečenie je vhodné sušiť v tieni.
- Štvorec s dvoma diagonálnymi čiarami v rohu a oblúčikom – Odev sušíme v tieni zavesený na šnúre.
- Štvorec s dvoma diagonálnymi čiarami v rohu a vodorovnou čiarou – Odev sušíme v tieni rozložený na podložke.
- Štvorec s dvoma diagonálnymi čiarami v rohu a troma zvislými čiarami – Odev sušíme v tieni odkvapkaním.
Vyhľadajte si oblečenie pomocou filtra
Pre jednoduchšie vyhľadávanie nášho bieleho oblečenia na stránke Ľubica.sk môžete použiť prehľadný filter na výber požadovaného typu, zloženia materiálu, farby, veľkosti, gramáže či možnosti prania na 60 alebo 95 °C.
Pri každom výrobku sa okrem toho nachádza popis doplnený o zloženie materiálu aj možnosti prania.
Prezrite si našu bohatú komplexnú ponuku, v ktorej nájdete rôzne pracovné odevy pre všetky povolania. Vyberte si ideálne pomôcky na prácu a zaistite si nielen bezpečie, ale aj pohodlie pri práci.