Vrstvenie oblečenia do chladného počasia: Prečo sa oplatí používať vrstvy?
Vrstvy oblečenia vás udržiavajú v suchu, čo je veľmi dôležité pre udržanie tepla. Pri fyzickej aktivite sa každý potí, čo môže predstavovať problém najmä v chladnom počasí.
Vlhké oblečenie na pokožke spôsobuje ochladenie tela. Môže tak dôjsť k podchladeniu vášho organizmu, čo môže niekedy predstavovať aj život ohrozujúce riziko. Z tohto dôvodu je vrstvenie oblečenia v chladnom počasí nevyhnutné nielen pre pohodlie, ale aj pre bezpečnosť.
Základom je správny výber termobielizne a funkčného oblečenia a následne ich vrstvenie. Tak sa pripravíte na každú situáciu, aj na nepredvídateľné zimné výkyvy.
Pred vrstvením si skontrolujte miestnu predpoveď počasia, aby ste vedeli vhodne zvoliť vrstvy. Pri vrstvení musíte brať do úvahy vonkajšie podmienky a taktiež aj intenzitu fyzickej aktivity, ktorú budete vykonávať. Úlohou oblečenia, materiálov a ich kombinácie je nájsť rovnováhu medzi optimálnou telesnou teplotou a vonkajšími podmienkami.
Ako sa obliecť do chladného prostredia?
Vo všeobecnosti platí pravidlo, že pri pobyte v chladnom prostredí je potrebné zabezpečiť izoláciu pre tú časť tela, ktorá je vystavené chladu. Ako sme už spomínali, najlepšie funguje oblečenie vrstviť. Výhodou vrstvenia je najmä to, že vrstvy môžete pridávať alebo uberať podľa potreby.
Stratégia vrstvenia je založená na troch funkčných vrstvách, ktoré by ste mali nosiť, aby vám bolo v chladnom prostredí teplo:
- Základná vrstva: Na absorpciu potu
- Stredná vrstva: Na izoláciu
- Vonkajšia vrstva: Na ochranu proti vonkajším podmienkam
1. Základná vrstva: Funkčná spodná bielizeň
Funkcia: Transportuje pot z tela do ďalších vrstiev
Funkčná bielizeň alebo termoprádlo je základná vrstva, ktorá by mala priliehať na vaše telo. Úlohou tejto vrstvy je absorbovať a odvádzať pot do ostatných vrstiev oblečenia, a tak udržiavať telo v suchu a teple. Materiál môže byť syntetický alebo prírodný, ako napríklad merino vlna. Hoci vlna neodvádza pot tak účinne ako umelé materiály, pri navlhnutí hreje. Okrem toho má antibakteriálne účinky, a tak neutralizuje zápach. Určite sa vyhnite bavlnenej spodnej bielizni, ktorá absorbuje a zadržiava vlhkosť, čo môže spôsobiť nefunkčnosť všetkých ostatných vrstiev. Do tejto vrstvy môžeme zahrnúť: funkčnú spodnú bielizeň, ponožky, tielka a termo tričká s dlhým alebo krátkym rukávom.
2. Stredná vrstva: Funkčné mikiny, svetre, vesty
Funkcia: Izolácia telesného tepla a transport prebytočného tepla vo forme pary
Stredná vrstva oblečenia má za úlohu zachytiť telesné teplo a izolovať vás od chladu. Čím lepšie stredná vrstva udrží telesné teplo, tým vám bude teplejšie. Táto vrstva pomáha transportovať vnútornú vlhkosť (pot) spôsobenú fyzickou aktivitou tela do hornej vrstvy odevu. Materiál môže byť opäť vyrobený zo syntetických alebo prírodných vlákien.
3. Vonkajšia vrstva: Vetruodolná bunda a nepremokavé nohavice
Funkcia: Ochrana pred nepriaznivými vonkajšími vplyvmi
Hlavnou úlohou tretej, vonkajšej vrstvy je ochrana proti vetru a premoknutiu, ako aj chrániť spodné vrstvy pred mechanickým poškodením v teréne a umožniť čo najlepšie odvetranie nahromadeného tepla.
Hardshell bunda
Ako už názov napovedá, hardshellové bundy majú pevný vrchný materiál, ktorý garantuje najvyššiu ochranu pred nepriaznivým počasím. Koniec koncov, sú navrhnuté tak, aby boli vašou hlavnou ochrannou vrstvou proti silnému vetru a zrážkam. Z hľadiska zloženia materiálu majú všetky hardshellové bundy trojprstovú konštrukciu. Obsahujú nepremokavú a priedušnú membránu, ktorá je vložená medzi vnútornú podšívku a odolnú vonkajšiu lícovú tkaninu. Najbežnejším typom membrány je Gore-Tex. Hardshellové bundy majú často podlepené švy a vodoodpudivú úpravu.
Softshell bunda
Má oproti hardshellovej bunde mäkšiu a poddajnejšiu vonkajšiu vrstvu. Softshellové bundy sú vyrobené z odolnej nylonovej alebo polyesterovej vrchnej tkaniny a majú mimoriadne pohodlné vnútro, ktoré býva vyrobené z česaného polyesteru alebo flísu.
Softshellová bunda sa dá definovať ako elastická bunda, ktorá kladie veľký dôraz na pohyblivosť a priedušnosť, čo vám zaručí pohodlie počas fyzickej aktivite. Vďaka softshellovej bunde získate taktiež aj skvelú ochranu proti vetru. Bez nepremokavej membrány však nezískate takú úroveň ochrany pred vlhkým počasím ako v prípade hardshellových búnd.
Parametre vonkajšej vrstvy
Dbajte na to aby vaša vonkajšia vrstva bola odolná voči vetru, nepremokavá a primerane pružná, ako aj priedušná. Pri výbere vonkajšej vrstvy sa zamerajte najmä na funkčné parametre - nepremokavosť a priedušnosť.
Nepremokavosť
Nepremokavosť sa určuje prostredníctvom vodného stĺpca, ktorý udáva celkovú mieru odolnosti odevu voči vode. Podľa neho viete zistiť, nakoľko je odev nepremokavý. Inými slovami, koľko vody v milimetroch dokáže materiál zvládnuť, kým voda prenikne do bundy. Za nepremokavú bundu môžeme považovať bundu s materiálom, ktorý má vodný stĺpec od 2000 mm. Vyššie hodnoty preto, logicky, znamenajú väčšiu ochranu do daždivého počasia. Pozor na rozdiel medzi vodeodolnými a vodoodpudivými odevmi. Ak sú odevy vodoodpudivé, znamená to, že voda má tendenciu stekať po povrchu. Nemusí to však znamenať, že je odolná voči dažďu.
Priedušnosť
Väčšina ľudí sa pri výbere vonkajšej vrstvy zameriava na nepremokavosť, no zabúdajú na to že priedušnosť je taktiež kľúčovým prvkom funkčnej vonkajšej vrstvy. Priedušnosť oblečenia prezrádza, ako dobre oblečenie umožňuje odvod alebo odparovanie telesnej vlhkosti. Čím viac sa potíte v priedušnom odeve, tým vyššia by mala byť jeho schopnosť odvádzať pot.
Priedušnosť je dôležitá z mnohých dôvodov. Po prvé, zabraňuje prehriatiu, pretože tkaniny sú navrhnuté tak, aby boli priedušné a aby ste sa príliš nepotili. Po druhé, umožňuje prúdenie vzduchu cez tkaninu, aby sa zachovala jej sviežosť.
Pozor ak má váš odev výrazne vyššiu mieru vodného stĺpca, tým pádom má nízku priedušnosť. Pri fyzickej námahe sa veľmi ľahko spotíte a nepremokavý odev nebude schopný dostatočne rýchlo odvádzať pot. V takom prípade odev skôr funguje ako pršiplášť v ktorom síce nepremoknete, ale bude vám zima kvôli vlhkosti (potu). Správne zvolené hodnoty parametrov sa odvíjajú od plánovanej fyzickej aktivity a lokality, v ktorej ju budete vykonávať.
Termo nohavice do chladného prostredia
Ak už viete, ako si vybrať správnu bundu, ktorá vás bude chrániť pred chladným počasím, nezabúdajte ani na spodnú časť tela a zabezpečte si zateplené nohavice.
Pri výbere nohavíc do chladného počasia sa taktiež zamerajte na vyššie spomínané funkčné parametre: na nepremokavosť a priedušnosť. Na prácu v chladných podmienkach sú skvelou voľbou nohavice s fleecovou podšívkou. V prípade extrémnych mrazov pridajte vrstvy, ako sú zateplené kombinézy alebo nohavice špeciálne do extrémne chladného prostredia, ktoré nájdete aj v našej ponuke. V našej ponuke nájdete mnoho zateplených pracovných nohavíc, preto si neváhajte vybrať.
Ochrana hlavy pred zimou
Hovorí sa, že cez hlavu odchádza z nášho tela väčšina tepla. Preto je taktiež dôležité, aby ste ju chránili pred chladom. Dobre fungujú vlnené a syntetické čiapky a pri ochrane pred dažďom sa taktiež môžete spoľahnúť na kapucňu bundy. Kvalitné zimné čiapky majú izoláciu vo vnútri materiálu. Uistite sa, že vám pokrývka hlavy zakrýva aj uši. Ak je vám zima aj na tvár, odporúčame kuklu, prípadne šál, s ktorým si viete prekryť ústa a nos.
Rukavice na zimu, ktoré zahrejú
Ak pracujete v chladnom počasí, na svoje ruky by ste si mali dávať obzvlášť pozor. Rukavice vyrobené z fleecového materiálu zabezpečujú základnú ochranu a primerané teplo. Lepšie a kvalitnejšie sú zateplené rukavice, najmä tie z nepremokavého materiálu. V našej ponuke nájdete širokú škálu pracovných zateplených rukavíc z rôznych materiálov a s rôznymi vlastnosťami.
Zateplené topánky do chladného prostredia
Dbajte na to aby vaše nohy ostali v teple, suchu a v pohodlí. Do chladného prostredia odporúčame zakúpiť zateplené kotníkové alebo vysoké, poloholeňové topánky, ktoré majú odolný zvršok proti vode. Je lepšie, ak si vezmete o číslo väčšie topánky, aby ste do nich zmestili hrubšie ponožky alebo zateplené vložky do topánok.
Dajte si záležať aj na výbere podrážky. Protišmyková podrážka je taktiež dôležitým prvkom v chladných mesiacoch. Investujte do kvalitnej zimnej obuvi a budete na zimu dobre pripravení.
Vyhrievané vložky do topánok
Vyhrievacie vložky sú špeciálne navrhnuté na udržiavanie tepla. Sú skvelé pre všetkých, ktorí pracujú v chladnom prostredí, alebo trávia svoj čas vonku počas chladných zimných mesiacov, ako aj pre ľudí s neustále studenými nohami a slabým krvným obehom.
Tieto vyhrievané vložky do topánok majú niekoľko vyhrievacích komponentov a fungujú na základe batérií. Vyrábajú sa v rôznych prevedeniach a štýloch.
Merino ponožky
Do zimných topánok je dôležité zvoliť aj vhodné ponožky. Odporúčame siahnuť po ponožkách vyrobených z merino vlny, pretože merino vlna je vysoko účinné prírodné vlákno, ktoré má výborné tepelnoizolačné vlastnosti. Dobre odvádza vlhkosť, takže vám zabezpečí maximálny komfort.
Ďalšou výhodou je, že vlákna merino vlny sú veľmi jemné, vďaka čomu sú veľmi príjemné na nosenie.
Ponožky z merino vlny majú tiež výhodu, že sú antimikrobiálne a zabraňujú vzniku baktérií, ktoré sú zodpovedné za vytváranie nepríjemného zápachu.
Nepodceňujte zimu a dobre sa oblečte
Ako sme vyššie spomínali, počas zimy či práci v chladnom prostredí je viac ako dôležité, aby ste sa vhodne a primerane pripravili na tieto nepriaznivé podmienky.Už pri prvých náznakoch chladu, dažďa alebo vetra je nutné zvoliť vhodné oblečenie.
Myslite pri tom na každú časť vášho tela od hlavy až po päty. Môžete tak predísť mnohým zdravotným problémom. Pozrite si vhodné zimné kúsky na Ľubica.sk a ostaňte tak celú zimu v teple a v pohodlí.